2008. április 6., vasárnap

Online nyelvtanulás 1.

A két részből álló bejegyzés-'sorozatban' nyelvtanulást segítő, online forrásokat mutatunk be, majd az adott nyelvhez kapcsolódó 'offline' nyelvtanulási (pl. tanfolyam) lehetőségeket említünk.
A kiválasztott nyelvek: kínai, spanyol, latin.

Miért ez a három? Mert a bejegyzés szerkesztője az angolon kívül e nyelveken tanul, így ezekről van tapasztalata, amit meg tud osztani.
Az első rész a kínai nyelvé, a második pedig a spanyolé és a latiné.

Kínai:

Chinesepod

A Chinesepod egy nyelvtanulást segítő webhely, angolról 'tanít' kínaira, teljességgel csak előfizetéssel vehetjük igénybe, de szabad/ ingyenes hozzáférést biztosít az alapfunkciókhoz, amelyek egy minimális kínai nyelvtudással rendelkezőnek már hasznosak lehetnek. Regisztrációval 7 napig kipróbálható teljes hozzáférés.

Mit kínál az oldal?
Szabadon letölthető napi podcast-eket (pl. egy kezdő szintű lecke), hangos nyelvleckéket, mp3 formátumban. A leckéknek 5 szintje van (kezdő-Newbie, alapszintű-Elementary, középszintű-Intermediate, erősebb középszintű-Upper Intermediate, haladó-Advanced és még haladóbb Media szint).
A nyelveckék téma szerinti bontásban a szintekhez vannak sorolva. Közöttük kereshetünk kulcsszavak alapján is.











Szabadon olvashatjuk ezen kívül az egy-egy leckéhez fűzött hozzászólásokat, írni viszont csak regisztrációval tudunk.
Regisztrációval, előfizetéssel hozzáférhetünk a lecke szövegéhez pdf formátumban, a hanganyaghoz több formátumban, szavak listájához, gyakorlatokhoz; egyénileg megjelölhetjük a leckéket.



Miből áll egy hanganyag?
Az első két szint anyaga általában egy rövid (kínai) párbeszéd köré épül, ezt angolul kommentálja, magyarázza a két 'segítő' (Kan Carrol és a kínai Jenny Zhu). A haladó és Media szinten már a lecke címei is kínai írásjelekkel szerepelnek.

china-8

Alapjában az előzőhöz hasonló oldal, szintén angol-kínai nyelvű, jobban épít a közösségi nyelvtanulásra, illetve több a regisztrációval szabadon elérhető szöveganyag, lehetőség. Eredetileg teljesen ingyenes volt, most egyes szolgáltatásai csak előfizetéssel vehetők igénybe. A leckéket megnézhetjük regisztráció nélkül is, egyes oldalak (pl. Songs) csak bejelentkezés után érthetők el.
A chinesepod-hoz képest inkább a szöveg-anyagon, olvasáson van a hangsúly, mint a hallás általi tanuláson. Előnye, hogy a szövegei, párbeszédei szabadon másolhatók. (Míg a chinesepod-ban csak regisztrációval, előfizetéssel férhetünk hozzá az átíráshoz).

Nemcsak nyeleckéket és ezekhez készült segédanyagokat találhatunk, hanem a közösségi jellege miatt, egyéb szórakozási lehetőségeket is, külön oldalon vannak játékok, fórum, kínai wiki, kínai zeneszámok.

chino-china

Spanyolról kínaira 'tanító' webhely, a szótárja több nyelven is elérhető (pl. angol, francia, olasz). A teljes tartalma szabadon elérhető, nem kötött regisztrációhoz.
Létrejöttének apropója valószínűleg főként a 2008-as olimpia, amelyet Kínában rendeznek.
Egy ideje 20 lecke található az odalain, témák szerinti bontásban, az alapoktól (írástól, kiejtéstől) elkezdve, de így is hasznos segédanyagok lehetnek.
Egy lecke részei: rövid párbeszédek - mp3 fájlból meghallgatható kínaiul felolvasva, ahhoz kapcsolódó nyelvtan és feladatok.

A nyelvleckék mellett sok hasznos kiegészítő anyagot töltöttek fel Kínáról:
művelődési, kulturális (olimpia, asztrológia, kínai nevek)
információkat kínai utakról, cikkekkel, aktuális hírekkel spanyol nyelven.

Confucius Institute Online

Több országban van Konfuciusz Intézet (hálózatot a Kínai Népköztársaság hozta létre a "befogadó" országokkal közösen a kínai nyelv és kultúra bemutatására, népszerűsítésére), ezek mintájára egy online forrás, ahol segédanyagokat találunk a nyelvtanuláshoz valamint írásokat a kínai kultúráról, aktualitásokról.

Szerkezetében a Chinesepod-hoz hasonló, szintekre bontott hanganyagok, nyelveckék a fő nyelvtanulási segédletek (itt is ChinesePod-nak hívják ezeket). Itt nem tudjuk egy kattintással megjelíteni az egyes szintek nyelvleckéit (ahogy a chinesepod-nál), viszont vannak 'nyelvlecke-csomagok' "courses of the week", amelyek egy adott témában készült leckéket fogják össze (pl. a mostani kínálatból: olimpia, kínai kultúra, Peking).

A hanganyagokat regisztráció nélkül letölthetjük, a fórumba, ill. kommenteket csak ingyenes regisztráció, belépés után írhatunk.

Összességében egy jól felépített, viszonylag egyszerű felületű, átgondolt oldalnak tűnik.

Adalék az intézethez: a China Expat anyagait használta fel?

Akinek van tapasztalata az említett oldalakról vagy ismer hasonló nyelvtanulásos, jól felépített, használható oldalakat, bátran ossza meg a hozzászólásokban.

'Offline' nyelvtanulási lehetőségek, nyelvtanfolyamok nálunk (kiragadva):
Konfuciusz Intézet
Keleti Nyelvek Iskolája
Tan Kapuja Buddhista Főiskola - kínai szakirány

Selyemút nyelviskola

Spanyol:
spanishpod
E-spanyol
Nyelvtani táblázatok
Nyelvtani gyakorlatok
Gyakorló- ragozóprogram

Latin:
Latin-Graeco-pod
Web-anyagok haladóknak